Patra News
Slider Αθλητικά

Τεράστιος Προμηθέας, άλλη μια νίκη με Λαύριο και πάει τελικούς!

Αγκαλιά με την πρόκριση στους τελικούς της Basket League βρίσκεται, πλέον, ο Προμηθέας, καθώς με απίστευτη κατάθεση ψυχής στα τελευταία λεπτά του β΄ ημιτελικού με το ΛαύριοMegabolt, αλλά και με απίστευτη εμφάνιση από τον αναγεννημένο Χάρη Γιαννόπουλο (22 πόντοι με 7 τρίποντα) έφτασε στη νίκη με 68-66 και στο 2-0 νίκες στην σειρά.

Πλέον, με νίκη στο τρίτο παιχνίδι της Δευτέρας (20:00) στο Λαύριο, οι «Προμηθείς» θα έχουν την ευκαιρία να προκριθούν για δεύτερη φορά στην ιστορία τους στους τελικούς της Stoiximan Basket League.

Ο Προμηθέας, που ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Λούντζη, Τζεριάν Γκραντ, Κλαβέλ, Δ. Αγραβάνη και Αγκμπελίζ, έδειξε να αιφνιδιάζεται στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, καθώς βρέθηκε να κυνηγάει τον αντίπαλό του στο σκορ (0-4 στο 2΄, 2-6 στο 3΄, 4-9 στο 4΄, 4-11 στο 5΄). Οι «Προμηθείς» βραχυκύκλωσαν από την πίεση των φιλοξενούμενων και χρειάστηκε κάμποση ώρα για να ισορροπήσουν κάπως την κατάσταση (8-12 στο 7΄ με 2/2 βολές του Λούντζη και 11-14 στο 1.20΄ πάλι από τον ίδιο παίκτη). Σε εκείνο το σημείο ήρθε και η τρίποντη «βόμβα» από τον Γιαννόπουλο, με την α΄ περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 14-16.  Ο Προμηθέας έκανε ένα καταπληκτικό ξεκίνημα στην β΄ περίοδο και με κολλητά τρίποντα από Τζεριάν Γκραντ και Γιαννόπουλο (2), προσπέρασε για πρώτη φορά στο σκορ, αφήνοντας, μάλιστα, το Λαύριο Megabolt χωρίς καλάθι για περίπου 2,5΄ (20-16 λίγο μετά το 12΄). Οι «Προμηθείς» άρχισαν να ελέγχουν, πλέον, τον ρυθμό και με ένα επί μέρους σκορ 13-4 προηγήθηκαν και με +7 (27-20 στο 14΄). Το Λαύριο Megabolt, πάντως, αντεπιτέθηκε και μείωσε σε 27-26 στο 15΄, ενώ προσπέρασε και με 29-31 με τρίποντο Ντέιβις στο 17΄, όμως ο Δ. Αγραβάνης «απάντησε» (32-31 στο 18΄) και ο Γιαννόπουλος συνέχισε τον… χαβά του, κάνοντας το 35-31 και το 38-31 με απανωτά τρίποντα στο 19΄ (9-0 το σερί των γηπεδούχων!). Η β΄ περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 38-32 με βολές του Κάρτερ. Ο Προμηθέας ξεκίνησε φανταστικά την γ΄ περίοδο και με μπροστάρη τον Αγκμπελίζ προηγήθηκε ακόμη και με +10 (42-32 στο 21΄). Από εκείνο το σημείο, όμως, και έπειτα άρχισε η αντεπίθεση τυ Λαυρίου Megabolt με  ηγέτες τους Κάρτερ και Ντιαλό, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν σε 42-34 (22΄), 42-37 (23΄), 45-37 (24΄) και 45-42 (25΄), ενώ ισοφάρισαν και σε 45-45 (27΄). Μάλιστα, συνέχισαν να είναι ασταμάτητοι και έφτασαν στο σημείο ακόμη και να προηγηθούν στο σκορ (45-47 στο 28΄ και 47-50 στο 29΄), έχοντας βραχυκυκλώσει πλήρως τους «Προμηθείς» και με το γ΄ 10λεπτο να λήγει με σκορ49-52. Τα Λαύριο Megabolt εξακολουθούσε να ελέγχει το παιχνίδι στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (51-55 στο 33΄), με τον Χάρη Γιαννόπουλο να διατηρεί τον Προμηθέα στο παιχνίδι (μείωσε με νέο τρίποντο από 53-60 σε 56-60 στο 34΄). Κι εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να ελέγχουν τον αγώνα, ήρθαν το τρίποντο του Φορντ και η βολή του Τζεράι Γκραντ για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια (60-60 στο 37΄). Ο Κάρτερ «έγραψε» το 60-62, με τον Προμηθέα να αποδεικνύεται πολύς σκληρός για να πεθάνει στην συνέχεια! Ο Γιαννόπουλος με 1 βολή από «Τ» και ο Κλαβέλ με μεγάλο τρίποντο «έγραψαν» το 66-62, ο Κάρτερ συνέχισε τη διαστημική του εμφάνιση, ισοφαρίζοντας σε 66-66 στα 36΄΄, με το παιχνίδι να κρίνεται στα τελευταία… 9 δέκατα, όταν ο Ντιαλό υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ και ο Κλαβέλ με μια βολή «έγραψε» το 67-66 και στην συνέχεια με μια ακόμη βολή από απλό φάουλ διαμόρφωσε το τελικό σκορ 68-66 σχεδόν σε νεκρό χρόνο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Π. Πουρσανίδης Γ.-Ψαριανός-Μαλαμάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-16, 38-32, 49-52, 68-66

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελιζ 10 (6 ριμπάουντ, 4 λάθη), Κλαβέν 5 (1/6 σουτ, 2/4 βολές), Λούντζης 11 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Αγραβάνης Δ. 7 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τζέριαν Γκραντ 10 (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αγραβάνης Γ., Φορντ 3 (1), Χριστοδούλου, Γιαννόπουλος 22 (7/9 δίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 4 λάθη)

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 29 (7/13 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 9/10 βολές, 4 ριμπάουντ), Μουράτος 9 (4 ριμπάουντ), Ντιαλό 11 (2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντέιβις 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γερομιχαλός 4, Κόζι, Σάβατζ, Περσίδης, Ανοσίκε 6.

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 11/27 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 13/21 βολές, 36 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 9 επιθετικά), 13 ασίστ, 23 λάθη, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 20/37 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 11/14 βολές, 33 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 7 επιθετικά), 9 ασίστ, 21 λάθη, 13 κλεψίματα.